SBM, dünyaya örnek olacak projeler geliştiriyor

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin (SBM) özel olarak davet edildiği ve bu yıl 15.si düzenlenen Rusya Uluslararası Sigortacılık Konferansı'na, SBM Sigorta Sahteciliklerini Engelleme Bürosu Direktörü Salih Taşyon konuşmacı olarak katıldı.

 

Rusya Uluslarararası Sigortacılık Konferansı geçen ay 15. kez Saint-Petersburg'da düzenlendi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) de son dönemdeki inovatif projelerinden dolayı bu panele özel olarak davet edildi. Uluslararası konferans, 2002'den beri Rusya, CIS ve diğer ülkelerden yüzlerce katılımcıyı bir araya getirerek düzenleniyor. Bu toplantılar ve tartışmalar sigortacıların konumlarını yakınlaştırmaya, çıkarlarını devlet ve toplumun çıkarlarıyla uyumlu hale getirmeye, küresel deneyimi araştırmaya, özümsemeye ve uluslararası işbirliğini geliştirmeye yardımcı oluyor. Konferansın ana amacı ise; sigorta sektöründeki kilit meselelerin derinlemesine tartışılması ve pazardaki kalkınma vektörlerinin tanımlanmasıydı.

SBM'nin projelerini kendi ülkelerinde uygulayacaklar

Konferansta konuşma yapan SBM Sigorta Sahteciliklerini Engelleme Bürosu Direktörü Salih Taşyon, Türkiye'deki sigorta pazarı uygulamalarını, SBM'nin Teknoloji ve veri merkezi olarak sigorta şirketlerine ve tüm sigorta paydaşlarına sunduğu hizmetleri, sigortalı müşterilerin  kişisel verilerinin nasıl korunduğunu, Mobil KTT'yi, SBM'nin üzerinde çalıştığı inovatif projeleri ve sigorta sahteciliklerini engellemeye yönelik faaliyetlerini anlattı. Zirvede, Rus sigorta piyasasında yasal yeniliklerin uygulanmasına yönelik beklentiler değerlendirildi ve herkes kendi ülkesindeki deneyimleri bu toplantı vesilesiyle paylaştı.

ARIA tarafından geleneksel olarak Rusya Merkez Bankası'nın aktif desteği ve katılımıyla düzenlenen Rus Sigorta Zirvesi, sigorta sektörünün Rusya ekonomisi için önemi ve bu sektörün küresel sigorta pazarına entegrasyonunu destekliyor. Yaklaşık 200 kişinin katıldığı ve moderatörlüğünü, All-Russian Sigorta Birliği Başkanı Igor Yurgens'in yaptığı toplantıda ayrıca şu konular görüşüldü: 'Düzenleme ve modernizasyon stratejisi', 'Kısa vadeden uzun vadeli vizyona kadar Rus ekonomisinde sigortaların yeri', 'Sigorta pazarında düzenleme, standartlar ve kontrol', 'Sigortacılık mevzuatının öncelikleri', 'Uluslararası deneyim'

Rusya Sigorta Birliği, Eylül'de Türkiye'ye geliyor

Konferansta Rusya'da SBM gibi bir teknoloji merkezinin nasıl kurulması gerektiği, devlet ve vatandaş ile köprü vazifesi kuracak bir yapının ne tür bir regülasyona ihtiyaç duyduğu da tartışıldı. Rusya Sigorta Birliği, Rusya Merkez Bankası ve sigorta şirketleri uzmanlarından oluşan özel bir heyetin Eylül ayında Türkiye'ye gelerek SBM, SİSEB ve diğer ilgili kurumlar hakkında incelemelerde bulunmak istedikleri de ifade edildi. Konferans sonunda sigorta sektöründeki yöneticiler, güçlü bir sigorta piyasası yaratma gayretinde olmayı, çok çeşitli kritik konuları tartışarak Rus ve Uluslararası uygulamalarda en iyi çözümler geliştirmeyi, Rus sigorta piyasasını sürdürülebilir ekonomik büyüme için hayati önem taşıyan önemli bir sosyal kurum olarak tanıtmayı ve sigortacılar adına öneriler geliştirmeyi hedeflediklerini belirterek etkinliği bitirdiler.