Rus Sigorta Birliği Heyetinin Türkiye Ziyareti

Rus Sigorta Birliği, Türkiye’de inceleme yapmak, bilgi edinmek ve tanışmak amacıyla, 26 -28 Eylül tarih aralığında SBM'nin davetlisi olarak Istanbul’ a geldi.

Haziran ayında St.Petersburg’da düzenlenen 15. Rusya Uluslarararası Sigortacılık Konferansı’na özel olarak davet edilen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi  adına Sigorta Sahteciliklerini Engelleme Bürosu Direktörü Sn.Salih Taşyon katılmıştı. Rusya Sigorta Birliği ve Rusya Merkez Bankası Sigortacılık Departmanından sigorta uzmanlarından oluşan özel bir heyetin Türkiye’ye gelmek istediklerini iletmişlerdi. 

Rus Sigorta Birliği (ARIA-All-Russian Insurance Association) tarafından Rusya’da kurulması düşünülen Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi gibi bir teknoloji merkezinin yapısını incelemek üzere 7 kişilik heyet 26-28 Eylül tarihlerinde Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin davetlisi olarak İstanbul’a gelmiştir.

Sergei EFREMOV-Vice President, All-Russian Insurance Association (ARIA), and Deputy Executive Director, Russian Association of Motor Insurers (RAMI)

Svetlana GUSAR- Vice President, ARIA, and Vice President, National Union of Liability Insurers (NULI)

Igor FATYANOV - Member of Presidium and Chair of Committee to Combat Insurance Fraud, ARIA, and General Manager, Zetta Insurance Company Ltd

Vladimir TARASENKO - Director, IT Department, ARIA

Vasily BALOG -       Adviser to the President, RAMI

Alexey MERTSALOV - Head, Insurance Records Department, RAMI

Vasily KULAKOV - Head of Counter Fraud Unit, Insurance Market Department, The Central Bank of the Russian Federation

Katılımcıların SBM’yi ziyaretinde SBM’nin sigorta şirketlerine verdiği hizmet, devam etmekte olan projeler, Teknolojik Altyapı, suistimallerin nasıl incelendiği, diğer kurumlarla olan entegrasyon vb. konularda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Genel Müdürü Sn.Murat Hakseven tarafından bilgi aktarımı yapılmıştır.

Daha sonra Türkiye Sigorta Birliği ziyaret edilmiş, TSB Genel Sekreter Yardımcısı Sn.Atilla Oksay tarafından TSB’nin faaliyetleri ve Türkiye’deki Sigortacılık yapısı hakkında detaylı bilgi paylaşılmıştır.

TSB çatısı altında bulunan sigorta sektörüne değerli hizmetler sunan kurumlardan Türkiye Motorlu Taşıt Bürosu Büro Müdürü Sn. Hilmi Karamercan, Türk Sigortacılık Vakfı Genel Müdürü Sn. Mehmet Kalkavan, Güvence Hesabı Genel Müdürü Sn. Abdulkadir Küçük, Sigortacılık Eğitim Merkezi Genel Müdürü Sn. Armağan Koç Esen, Sigorta Tahkim Kurulu Başkanı Sn. İbrahim Taşbaşı ve Aksigorta Hasar Müşteri Deneyimi Genel Müdür Yardımcısı Sn.Soner Akkaya ziyaret edilerek, kendileri heyet üyelerine bizzat bilgilendirmelerde bulunmuşlardır.