E-poliçe ile suistimalleri önleyeceğiz

Sigorta Bilgi ve Gözetleme Merkezi, poliçe kaynaklı suistimalleri önlemek amacıyla e-poliçe’nin devlet entegrasyonunda önemli bir ilerleme kaydetti. SBM’de saklanan tüm poliçeleri e-Devlet’e taşıdıklarını belirten SBM Genel Müdürü Murat Hakseven, “Sigortalı bilgilendirme kapsamında belgelere rahatlıkla ulaşabiliyor. Bu projede TSB ile birlikte çalışıyoruz. Bu sayede poliçe kaynaklı suistimalleri de önlemiş olacağız” dedi.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, birbiri ardına geliştirdiği önemli projelerin meyvesini toplamaya başladı. Sigorta şirketlerinin desteği ve SBM çalışanlarının emekleri ile gerçekleşen projelere ardı ardına ödül geldi. Ortak Veri Modeli (OVM) projesi ve Güvenlik Operasyon Merkezi projesiyle 2 ikincilik ödülü alan kurum, ‘SBM Dijital Dönüşüm Projesi’ ile de üçüncülük ödülünün sahibi oldu. SBM Genel Müdürü Murat Hakseven, “Bu ödüller, çalışma arkadaşlarımızın çaba ve emekleriyle gerçekleşiyor. Onlara buradan teşekkür ediyorum. Sektörümüzün bize olan teveccühü ve desteği de bu projelerin hayata geçirilmesinde çok önemli” dedi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Genel Müdürü Murat Hakseven, YouTube’den yayın yapan sektörün kanalı Sigorta Ekranı’nda Sigortamedya Genel Yayın Yönetmeni Can Kantar’ın sorularını yanıtladı. Programda SBM’nin yeni projelerini ve aldıkları ödülleri anlatan Hakseven, geçtiğimiz yıl başlattıkları e-poliçe ile ilgili de yeni gelişmelere değindi.

1 yılda SBM’ye akan kaza tespit tutanağı 900 bin adet

Mobil Kaza Tespit Tutanağı hakkında bilgi veren Hakseven, “Hasar süreçlerinin hızlandırılması anlamında önemli bir proje bu. Geçen sene itibarıyla başlattığımız görüntü işlemeli yapay zekâyı kısmen yapmaya başladık” dedi.

Kurumsal siber olaylara müdahale ekibi kurduk

Hakseven’e göre bilgi güvenliği çok önemli. Pandemi döneminde herkesin tüm işlerini dijital olarak yaptığı bu dönemde siber saldırılarında arttığını belirten Hakseven, SBM olarak sistemleri dizayn ederken bilgi güvenliğini çok önemsediklerinin altını çizdi.

Devlet entegrasyonu tamamlanmak üzere

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin (SBM) geçtiğimiz yıl üzerinde çalıştığı en önemli projelerden birisi e-poliçeydi. Hem çevreci özelliği ile dikkat çeken e-poliçe, aynı zamanda sigortacılığın dijitalleşmesi kapsamında önemli bir adımdı. SBM, bir yandan bu proje ile ilgili olarak Rekabet Kurumu’ndan 5 yıllık muafiyet alırken, diğer yenden e-poliçenin e-Devlet entegrasyonunu tamamlamak üzere çalışmalarını sürdürüyor. E-poliçe ile ilgili Rekabet Kurumu ve Gelir İdaresi Başkanlığı’na iki ayrı başvuruları olduğunu hatırlatan Hakseven, “Rekabet Kurumu’na yaptığımız başvurunun cevabı geldi. 5 yıllık muafiyet aldık. Şu anda ‘özel entegratör’ vasfını kazandık. E- poliçe projemizden bahsetmek gerekirse; bilindiği üzere bir poliçe üretildiği zaman bunu kâğıt olarak vatandaşa sunmak gerekiyor. İşte biz e-poliçe ile bunu dijitale dökmeyi amaçladık…”

Genel Müdürümüz Sayın Murat Hakseven’in Sigorta Ekranı’nda Can Kantar’ın konuğu olduğu programa aşağıdaki link aracılığı ile ulaşabilirsiniz.

Haber Kaynağı: Sigorta Medya