Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
22.8.2017

Son günlerde, kendilerini  kamu görevlisi, adına itibar edilen bir sigorta şirketi çalışanı olarak ya da kamuya mal olmuş kişilerin adıyla tanıtan kişilerin telefonla dolandırıcılık yoluna başvurdukları bilgileri alınmaktadır.

​Bu dolandırıcılık yönteminde, öncelikle size ait bazı bilgiler verilerek güven kazanılmak suretiyle ellerinde olmayan diğer kişisel bilgileriniz sorulmaktadır. Telefonda arama gerekçeleri sağlık sigortası, araç kredisi, konut sigortası, çekilişte hediye kazanma ve benzeri günlük yaşamda karşılaştığınız herhangi bir konuya ilişkin olabilmektedir.

Bu nedenle, herhangi bir gerekçeyle hesap numaranızı, kredi kartı bilgilerinizi, kimlik kart ve kimlik numara bilgilerinizi ya da diğer özel bilgilerinizi talep edildiği telefon konuşmalarını derhal sonlandırmanızı, doğrudan banka hesabına havale, EFT, PTT havalesi vb. para transferi yapmanızı isteyenlere kesinlikle itibar etmemenizi ve cevap vermeden telefonu kapatmanızı, her nasılsa havale yapılmış ve dolandırıcılık suçuna bağlı mağduriyetin gerçekleşmiş olması halinde, arayan telefon numarası bilgisi, telefon konuşmalarına dair gün ve saat bilgileri ve havale makbuzu ile derhal Cumhuriyet Savcılığı'na suç duyurusunda bulunulmasını öneririz.

Saygılarımızla

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi​

Sosyal Medya