Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
28.1.2015

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile artık kaza noktaları lokasyon bazlı olarak görüntüleniyor
Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) tarafından geliştirilen ve 1 Ekim 2014 tarihinde kullanıma açılan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması sayesinde artık kaza noktaları, nokta bazlı gözlemlenebiliyor.

Uygulama, T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü tarafından yayınlanan genelge doğrultusunda geliştirilmiş olup uygulama üzerinden doldurulan tutanaklar devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşımaktadır.

Bugüne kadar 300 bine yakın kez indirilen uygulama sayesinde birçok kazanım elde edildiği görülüyor. Bu kazanımlardan bir tanesi de kaza noktalarının online takibi. Geliştirilen harita uygulaması sayesinde; kaza noktalarını Tü​​rkiye haritası üzerinde anında takip, kazaların yoğunlaştığı bölgeleri ve kaza kara noktalarını tespit  artık mümkün olabiliyor.​​

Sürücüler Dikkat!

Sürücüler, Kaza Yoğunluk Haritası sayesinde en çok nerede ve hangi zaman dilimlerinde kaza olduğu bilgisine kolaylıkla ulaşabiliyorlar. Hangi noktaların kaza riski taşıdığının görülebilmesiyle, o noktalarda daha dikkatli araç kullanılması bekleniyor.

Yoğun Kaza Yaşanan Noktalarda Önlem!

​Bu projeyle birlikte kaza noktalarının tespit edilmesi ve em­niyet, karayolları, belediyeler gibi kurumlarla bilgi akışının sağlanması düşünülmektedir. Bu sayede kaza noktalarında tespit edilen hususlar doğrultusunda iyileştirilmeye gidilmesi planlanmaktadır. Gün, ay, yıl ve saat bazlı, gerçekleşen kazaları incelemek için lütfen tıklayınız​​​​.​

Sosyal Medya