Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
15.1.2015

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, 2015  eTR Ödülleri
Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler kategorisinde 1.'lik ödülüne layık görüldü!

TÜSİAD ve Türkiye Bilişim Vakfı (TBV) tarafından bu yıl 12.’si düzenlenen eTR ödülleri 15 Ocak Perşembe günü TBMM’de yapılan görkemli bir törenle sahiplerine verildi. T.C. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezince (SBM) geliştirilen ve 2014 yılında vatandaşın kullanımına açılan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile Kamudan Vatandaşa e-Hizmetler kategorisinde 1.’lik ödülüne layık görüldü.

Ödül, Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü, Genel Müdürü Gökhan Karasu'ya takdim edildi.

​​2015 etr mobil kaza tutanağı mkt gökhan karasu

Dünyada ilk kez Türkiye’de...

SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı ödül ile ilgili olarak şunları kaydetti: “Ekim 2014’te vatandaşın kullanımına açılan Mobil Kaza Tutanağı’nın bu ödüle layık görülmesi bizleri çok sevindirdi. Mobil Kaza Tutanağı uygulaması sigorta sektörünün geliştirdiği en yenilikçi ve en faydalı ürünlerden biridir. Bu uygulama ile 1-1,5 saat süren Kaza Tespit Tutanağı işlemleri 10 dakikaya, 14 gün süren kusur oranı tespit süresi ortalama 3 güne düşmektedir. Trafik sıkışıklıklarının azaltılması, sigorta şirketlerinin müşterilerine daha hızlı ve daha kaliteli hizmet verebilmesi, suistimallerin önüne geçilmesi Mobil Kaza Tutanağı’nın sağladığı faydalardan sadece bazılarıdır.”

Aydın Satıcı ayrıca Mobil Kaza Tutanağı’nın getirdiği faydalardan en yüksek seviyede yararlanılabilmek için uygulamanın 20 milyon akıllı telefona yüklenmesi ve tüm KTT formlarının sadece Mobil Kaza Tutanağı üzerinden girilmesi gerektiğini sözlerine ekledi.


Mobil Kaza Tutanağı ile Tutanak Doldurmak Çok Hızlı ve Çok Kolay

Kağıt, Kalem, Fotokopi Dönemine Son!​

Mobil uygulamayı kullanan sürücülerin artık araçlarında güncel kaza formu ve kalem taşımasına gerek kalmıyor. Kaza tespit tutanağını düzenlemek için kaza yerinde sadece bir akıllı telefon bulunması yeterli!​

​​2015 etr mobil kaza tutanağı gökhan karasu sigorta bilgi ve gözetim merkezi SBM MKT

Trafik Sıkışıklığına Çözüm

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile kaza fotoğraflandığı andan itibaren araçlar olay mahalinden kenara çekilebiliyor. Böylece kaza nedeniyle oluşan trafik sıkışıklıkların önüne geçilmiş oluyor. 


Tutanak Sonuçlama Süresi Kısalıyor!​

Uygulama kullanıldığı takdirde kazadan sonra tutanağınız otomatik olarak sigorta şirketlerine iletiliyor. Sigorta şirketinizi aramak ve tutanağı şirkete iletmek gibi dertler ortadan kalkıyor.​

Uygulamadaki yönlendirmeler sayesinde tutanak girişindeki hata oranını azalırken, kazaların sonuçlanma süresinde azalma, kare kod ile poliçe bilgilerine hızlı erişim ve sonuç kusur oranlarını online takip imkanı da Mobil Kaza Tutanağı’nın sağladığı diğer faydalardan bazıları.


Uygulamayı indirebilmek için:

kttkarekodlar.jpg ​

eTR Ödülleri Hakkında

TÜSİAD ve TBV, ekonomide ve toplumsal yaşamda kalitenin, verimliliğin ve rekabet gücünün artırılmasına; şeffaf ve etkin kamu yönetiminin oluşturulmasına katkıda bulunacak bilgi toplumuna dönüşümün gerçekleştirilmesine, birer sivil toplum örgütü olarak katkıda bulunmanın görevleri olduğunu düşünerek 2003 yılında “eTR Ödülleri”ni oluşturmuşlardır.

“eTR Ödülleri” ile devlette örnek uygulamalara dikkat çekilmesi, yenilikçi girişimlerin kamuoyuna tanıtılması, başarılı girişimlerin desteklenmesi ve özendirilmesiyle, bu yöndeki uygulamaların yaygınlaşmasına katkıda bulunulması hedeflenmektedir. 

Bu kapsamda, kamu kurumlarının eDevlet uygulamalarını hızla gerçekleştirmeleri, özel sektörün ise söz konusu dönüşüme destek olacak çalışmaları sürdürmesi yönünde özendirilmesi amaçlanmaktadır. Ayrıca bu dönüşümden doğrudan etkilenecek toplumun bireylerinin, dönüşümü doğru algılamalarını sağlamak üzere bilgilendirilmesi hedeflenmektedir. (www.etrodulleri.org​)

Sosyal Medya