Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
31.7.2015

Sigortalıların eşdeğer parça mağduriyeti ortadan kalkacak!

​​Araç sahiplerinin en büyük sıkıntılarından biri parça değişiminde anlaşmalı servisin kötü ürün kullanmasıydı. Motorlu araç sigortası olup, kaza sonucu onarımlarda aracına takılan 'eşdeğer' parçadan kuşkusu olan sigortalıların dertleri bitiyor. Araçlara takılan eşdeğer parçalara sertifika verilmesiyle, tüketicinin daha iyi hizmet alması, oto sigortalarında da fiyatların gerilemesi bekleniyor. Sertifikasyon sistemi sayesinde yedek parça hangi ülkede üretirse üretilsin, test edildiği ve gerekli nitelikleri taşıdığı belgelenmiş olacak.

Hazine Müsteşarlığı sigortalı mağduriyetinin önüne geçmek için yeni bir çalışma başlattı. Bu kapsamda motorlu araç sigortası kapsamında yapılan onarımlarda aracın orijinal parçası yerine takılan eşdeğer özellikteki parça için sertifika da verilecek. Bu uygulama 1 Haziran 2015'ten itibaren zorunlu olacak. İlk 2 yıl Türk Standardları Enstitüsü (TSE), daha sonra ise akredite edilmiş belgelendirme kurumlarınca, 'eşdeğer parça belgesi' başvuruları değerlendirilerek sertifikasyon sağlanacak ve onaylanacak muadil ürünler orijinal parça yerine kullanılabilecek.

Sigorta şirketleri artık uzman bir belgelendirme şirketi ile anlaşarak sigortalıya eşdeğer parça sertifikası vermek durumunda olacak. Eşdeğer parça belgeleme şartlarını sağlamayan kuruluşların belgeleri geçersiz sayılacak. Yani kuruluşun ürünleri orijinal parça uygunluğunda değilse bu durumda sigorta şirketi sigortalıya karşı sorumlu tutulacak.

Araç için kullanılacak olan sertifikalı eşdeğer parça "Motorlu Araç Sigortalarında Eşdeğer Parça Belgeleme Esaslarına İlişkin Genelgesi" şartlarına uygun olmak durumundadır. Bu parçayı takan kuruluş ise yine genelge kapsamında tarafsız olan, mali yeterliliği bulunan, yeterli alt yapı ve personele sahip olan bir kurum olmak zorundadır. Bu kurum, sertifika verdiği ürünün uygunluğunu, ürün belgelendirme sistemi kurallarına göre değerlendirmek durumundadır. Ürünü belgelendirmeden önce uluslararası standartlarda ürün testi ve deneyleri yapılacak. Belgelendirme yapacak kurumlar TÜRKAK'ın ya da IAF'ın çatısı altında ve gerekli standartlara sahip olacak. Bu özellikte olmayan kurumların belgesi de dikkate alınmayacak. Yurdışında üretilen parçaların ise eşdeğer olarak kabul edilmesi için uluslararası akreditasyon sistemi kapsamında "ISO/IEC 17065 akreditasyon belgesine sahip olması gerekmektedir.

 EKSPERTİZ RAPORLARINDA EŞDEĞER PARÇA TAKİP NO BİLGİSİ DE ALINIYOR

Parça değişimi esnasında araca takılan eşdeğer parçanın üzerinde, eşdeğerlilik belge bilgisi ve takibe esas sayı bilgisini içeren etiketler bulunmak durumunda. Sigorta eksperleri bu etikette bulunan numarayı ekspertiz raporuna işlemek zorunda olacak. Eksper atanmayan dosyalarda da yine kullanılan parçanın etiket numarası hasar dosyasında belirtilecek.

 EŞDEĞER PARÇA SERTİFİKASYONU'NUN HEDEFİ

  • Rekabetçi piyasaların oluşturulmasında işbirliği yapmak. Adil bir rekabet ortamının oluşmasına katkı sağlamak.
  • Gövde yedek parçası imalatçılarını kalite sistemlerini iyileştirmeye teşvik etmek.
  • Güvenlik ve kalitesi yüksek yedek parçaların elde edilmesini kolaylaştırmak.
  • Tüketicilerin daha ucuz ve kaliteli hizmet almasını sağlamak.
  • Sigorta şirketlerinin maliyetlerini daha etkin şekilde kontrol edebilmesini sağlamak.

BİR SONRAKİ ADIM SERVİS SERTİFİKASYONU

Ayrıca kurulacak sistem sadece parça sertifikasyonunu değil "servis sertifikasyonu"nu da kapsıyor. Onarım servisi belgelendirme uygulamalarında, onarım servislerinin çalışan personel yetkinliği, doğru donanım ve onaylı onarım yöntemleri kullanmaları ve servis hizmet kalitesi değerlendirilecek. Kaliteli, doğru ve güvenli onarım hizmeti sağlayan onarım servisleri belgelendirilecek. Bu çerçevede gerek kurulacak parça izleme sistemi gerekse sertifikalandırılan servislere yapılan ziyaretlerle olası suistimallerin önüne geçilmesi hedefleniyor. Böylece sertifikasız eşdeğer parça takılma riskinin de önüne geçilmesi hedefleniyor.

Sosyal Medya