Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
14.1.2013

​Türk sigortacılığı fiyat odaklı rekabetin bilançolara yansıyan sorunlarını aşmaya başlamışken gün geçtikçe artan suistimallerden önemli zararlar görüyor.

Suistimalde gözlenen artışın, dürüst sigortalıların ve sigorta sektörünün katlandığı maliyeti fazlasıyla büyütmesinin önüne geçmek isteyen Hazine Müsteşarlığı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin (SBM) bünyesinde, 22.12.2009 tarihinde, Sigorta Suistimalleri Bilgi Sistemi (SİSBİS) projesini ortaya koymuştur.

Yine bu projeyi sigorta suistimalleri ile mücadele kapsamında hazırladığı ve 1 Haziran 2011’den itibaren yürürlüğe giren yönetmelik ile desteklemiştir.

Bu tarihten itibaren yasal unsurların oluşması halinde sigorta suistimalleri, Türk Ceza Kanunu'nun "Nitelikli Dolandırıcılık" başlıklı 158'inci maddesi kapsamında suç olarak değerlendiriliyor ve bu madde kapsamına giren eylemleri gerçekleştirenler, iki yıldan yedi yıla kadar hapis ve beş bin güne kadar adli para cezası ile cezalandırılıyor.

Bu kapsamda özellikle sahte Kaza Tespit Tutanağı düzenlemek gibi sigorta şirketlerini yanıltıcı hareketlerden kesin suretle kaçınılmalıdır.

Siz de herhangi bir suistimal şüphesi olduğunu düşündüğünüz bir durum var ise sitemizdeki bildirim linkleri aracılığı ile Merkezimize bilgi verebilirsiniz.

Sistemimize verdiğiniz bilgiler 3. Kişilerle kesinlikle paylaşılmamaktadır.

Sigorta suistimal ihbar girişi için tıklayınız.
Sigorta suistimal ihbar sorgulamak için tıklayınız.​​
Sosyal Medya