Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
15.2.2013

14 Milyon Araç Trafik Sigortalı

Trafik Sigortası, trafiğe çıkan her aracın yaptırmak zorunda olduğu bir sigortadır. 

Her araç sahibi, trafik sigortasını sigorta süresi sona ermeden uzatmakla yükümlüdür. Sigortasının yaptırılmadığı tespit edilen araçlar trafiğe çıkamazlar. Trafik sigortası, sigortalının karşı tarafa verdiği zararı aracın kusuru oranında ve sigorta limitleri kadar karşılamaktadır.

Trafik kazasına sebep olan sürücü, üçüncü kişiye verdiği zarardan ötürü otomobil araç türünde 2 milyon 733 bin 600 TL'ye kadar tazminat ödemek zorunda kalabilmektedir. Bu ağır maddi külfete ve trafik sigortasının zorunlu olmasına rağmen bu konuya yeterli önem gösterilmemektedir.

Trafik kazalarında karşı tarafa verilen zararlardan dolayı mağduriyet yaşamamak için her araç sahibinin trafik sigortasını yaptırması gerekmektedir.

Günlük Ortalama 55 Bin Trafik Poliçesi Düzenleniyor

TÜİK verilerine göre trafikte Aralık 2013 itibariyle 17 milyon 939 bin 447 araç bulunmaktadır. 2013 yılı kayıtlarımıza göre, trafiğe çıkan 17 milyon 939 bin 447 araçtan, 4 milyon 43 bin 786'sı (yüzde 22,54) trafik sigortası yaptırmamaktadır.

En düşük sigortalı araca sahip olan Afyon’daki 178 bin motorlu taşıtın yüzde 39’u sigortasız trafiğe çıkmaktadır. Araç sigortası konusunda en başarılı il ise yüzde 9 gibi düşük bir sigortasızlık oranına sahip olan İstanbul.

En fazla sigortasız araç türünde ise motosikletler göze çarpmaktadır. Trafikte sayı olarak en yüksek oranda bulunan otomobiller yüzde 91 sigortalılık oranıyla türünün bu alanda en başarılısı durumunda.

10 Otomobilden 9’u Sigortalı

TÜİK verilerine göre trafikte, 9 milyon 283 bin 923 otomobil bulunmaktadır.

Sigortasızlık bakımından ilk sırada yüzde 63’le motosiklet ilk sırada yer almaktadır. Motosikleti yüzde 55 ile traktör ve yüzde 42 ile özel amaçlı kullanılan taşıtlar takip ediyor. Sigortalılık sıralamasında ise ilk sırada yüzde 91’le otomobil yer alıyor.​
Sosyal Medya