Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
4.8.2014

Hayallerin ötesinde sigortacılık, HAZIRIZ!

Aydın Satıcı-Hayallerin Ötesinde Sigortacılık-SBM Dergi BİLGİ Aydın SAtıcı dergi yazısı, BİLGİ 3. sayı​ ​ ​

​"Hayal gücü bilgiden daha ​önemlid​ir. ​Çünkü bilgi sınırlıdır, hayal gücü tüm dünyayı kapsar."

Albert Einstein


Organizasyon, Teknoloji, Ekip ve Süreçler HAZIRIZ!

​Geçtiğimiz yıl SBM organizasyonunu geliştirerek daha hızlı çözümler sunabilecek daha çevik ve daha olgun bir yapıya geçtik. Alanında çok yetkin, çok tecrübeli, çok başarılı ve çok kaliteli yetenekler ile kadromuzu zenginleştirirken aynı zamanda genç ve akıllı beyinleri ekibimize dahil ederek kadromuzu gençleştirdik. Daha standart, daha takip edilebilir, daha hatasız ve daha çevik iş yapabilmek için tüm süreçleri gözden geçirerek yeniden tasarladık. En iyi ve en kaliteli ekibe sahibiz.


Altyapı Çalışmaları ve Yüksek Performans HAZIRIZ!

2013 Yılını SBM açısından dönüşüm ve yatırım yılı olarak kabul ettik ve teknik altyapımızı neredeyse tamamen yeniledik. İstanbul ve Ankara Veri Merkezimiz daha performanslı, daha kapasiteli, daha yedekli, daha kesintisiz, daha yönetilebilir, daha güçlü yazılım ve sistemler ile yenilendi.


İş Sürekliliği HAZIRIZ!

Acil durum planlarımız güncellendi. İstanbul ana veri merkezimizde bir felaket yaşanması durumunda çok kısa bir sürede Ankara Olağanüstü Durum Merkezi’ne geçiş yapabilmek için tüm çalışmalar tamamlandı. Veri merkezimiz %100 yedekli hale getirildi. Veri merkezindeki sistemler kendi içinde de %100 yedekli olarak yapılandırıldı. Değişiklik yönetimi prosedürü uygulamaya alınarak gün içi mesai saatlerinde kesintiler sıfıra indirildi. Veri merkezleri 7/24 takip ile proaktif yönetim yapılmaya başlandı. 2013 yılı iş sürekliliği oranımız %99,98 oldu. 2014 yılı iş sürekliliği hedefi %99,99 olarak belirlendi.


Bilgi Güvenliği HAZIRIZ!

Kameralardan alarm sistemlerine, iletişim ağından sunuculara, kullanıcı yetkilerinden sistem yönetici yetkilerine, uygulama ekranlarından veri tabanına, yazılım geliştirme süreçlerinden şifre prosedürlerine, acil durum planlarından loglama mekanizmalarına kadar birçok alanda bilgi güvenliği için gerekli önlemler alındı.


Veri Ambarı HAZIRIZ!

Veri ambarı kurulumu gerçekleştirilerek raporlama platformundaki 200’ün üzerindeki raporun daha hızlı ve daha doğru çalışması sağlandı. Veri ambarına veri aktarım süresi 10 saatten 2 saate indirildi.


Serbestleşme ve Şeffaflık HAZIRIZ!

2013 yılında birçok alanda alınan kararlar doğrultusunda serbestleşme ve şeffaflaşma sağlandı. Sigortalı eksperini kendi seçer duruma geldi. Trafik sigortası fiyatlarını karşılaştırma imkânını www.sbm.org.tr üzerinden herkesin kullanımına sunduk. Poliçe, kaza raporu, kusur oranları ve eksper raporlarının www.sbm.org.tr üzerinden görüntüleme imkânı sağlandı.


Sigortaya Güven HAZIRIZ!

“www.sbm.org.tr üzerinde görüntülenebilen poliçeler doğru ve gerçektir” anlayışı tüm sigortalılar tarafından benimsendi ve sigortaya güven arttı. e-Devlet (www.turkiye.gov.tr) çatısı altında tüm sigorta poliçelerine ulaşma imkânı sağlandı. Devletin verdiği güven sigortaya da yansıtıldı.


Sürdürülebilir Büyüme HAZIRIZ!

2013 yılında hayata geçirilen yeni uygulamalar ve alınan kararlar sayesinde sigortalılık oranı arttı ve sigorta sektöründe sürdürülebilir büyüme imkânı sağlandı. Elektrik ve su bağlantısının yapılabilmesi için DASK poliçelerinin olmasının zorunlu olması, BES’de %25 devlet katkısı, BES’deki yatırım enstrümanlarının çeşitlenmesi ve daha esnek yapıya kavuşturulması, kasko kapsamının netleştirilmesi, trafik poliçelerinde serbestleşmenin sağlanması ve tam rekabete açılması, SBM bünyesinde anlık verilerin tutulması ve sunulması, sigortalıların ve sigorta şirketlerinin SBM’den daha fazla sunulması, sigortalıların ve sigorta şirketlerinin SBM’den daha fazla fayda üretmesi sektörün büyümesine büyük katkı sağladı. Kârlılığın da sağlanması ile sürdürülebilir bir büyümenin de temelleri atıldı.


ŞİMDİ Hayallerin Ötesinde Sigortacılık!

ŞİMDİ Mobil Uygulamalar!

Tüm hizmetlerimizi akıllı telefonlardan da sunabilmek için mobil uygulamalar geliştiriliyor. Mobil uygulamamız sayesinde tüm vatandaşlarımız her yerde her zaman hizmetlerimizden faydalanma imkânı bulacaktır. Kaza Tespit Tutanağı formunu doldurmak artık çok kolay olacak. Sigortalılar kağıt kalem kullanmadan akıllı telefonu aracılığı ile 5 dakika içinde KTT formunu sigorta şirketine ulaştırabilecek. Form doldurmak için trafikte oluşan sıkışıklıklar artık son bulacak. Kaza istatistikleri haritada sunulabilecek. Kazaya sebep olan kör noktalar tam olarak tespit edilebilecek ve gerekli önlemler ilgili yetkililer tarafından alınabilecek. 2014’ün yıldız projesi KTT Mobil olacak.


ŞİMDİ Suistimali Engelleme!

Yüksek prim ödemelerine sebep olan suistimaller ve suistimalciler artık çok hızlı tespit edilecek ve gerekli işlemler anında başlatılacak. SBM bünyesinde kurulacak akıllı analitik uygulamalar ile sigortada sahtecilik sonlanacak. Yaklaşık 1 Milyar TL kayıp, sahtecilerin cebinden sigortalılara geri kazandırılacak.


ŞİMDİ Mutabakat!

2014 yılını mutabakat yılı olarak ilan ettik. Yeni bir mutabakat yapısı kuruyoruz. Her şirket ile geçmişe dönük ve aylık mutabakat çalışmalarını başlatıyoruz. Bu sayede raporlar hatasız ve daha hassas olacaktır.


ŞİMDİ Analitik Uygulamalar!

Analitik uygulamalar ile VERİ çok daha anlamlı ve faydalı bir şekil kazanacak. Analitik uygulamaların sağlayacağı tahmin raporları ile geleceği tahmin etmek mümkün olacak.

Sigorta şirketleri sektörü ve sigortalıyı daha iyi anlayarak daha doğru ürün ve uygulamalar hayata geçirilecek. Her açıdan detaylı risk derecelendirmesi yapılabilecektir.


ŞİMDİ Buluşma, Paylaşma, İletişim Kurma ve Sosyalleşme!

Çok yakında www.sbm.org.tr adresindeki yeni portal uygulamamız çok mükemmel bir özellik ile karşımıza çıkacak. Forum ve Blog sayfalarını herkesin çok seveceğinden eminim.

SBM uygulamalarında kullanıcı şifresi olan herkes forum ve blog sayfalarında meslektaşları ile buluşarak bilgi paylaşımında bulunabilecektir. Eksperler, aktüerler, sigorta şirketi çalışanları, acenteler, brokerler için ayrı ayrı forum sayfalarında bilgiyi paylaşabilecekler. Bu özellik sayesinde sigorta sektörü çalışanlarının buluşma ve bilgi paylaşma noktası SBM yani www.sbm.org.tr portali olacaktır.


ŞİMDİ Kalitemizi Belgeleme!

Son bir yılda SBM’de her alanda kalite seviyesini en üst noktalara çıkaracak değişiklikleri, düzenlemeleri ve iyileştirmeleri yaptık. Şimdi de kalite ve güvenlik konularında gelinen seviyeyi ölçmek ve belgelemek istiyoruz. Bu yıl uluslararası bir kuruluştan (BSI) ISO27001 belgesini alarak bilgi güvenliğinde geldiğimiz noktayı belgelemek istiyoruz. Aynı zamanda yine uluslararası bağımsız denetim firmasına COBIT denetimi yaptırarak olgunluk seviyemizi ölçmek istiyoruz. Bu denetimler ile kalitemizi artırmayı ve bizden hizmet alan tüm kişi ve kurumlara daha kaliteli hizmet sunmayı hedefliyoruz.


ŞİMDİ İşleri Kolaylaştırma ve Sigortalıyı Memnun Etme!

Sigortalıları rahatlatacak olan ve işlemleri birkaç dakikaya indirecek olan KTT Mobil uygulamasının yanında “Doğrudan Tazmin - Takas Odası Projesi”ni de başlattık.

Doğrudan Tazmin uygulaması ile artık sigortalılar maddi hasarlı bir kaza yaptıklarında direkt kendi şirketleri ile irtibata geçerek çok hızlı bir şekilde tamir işlemi gerçekleştirebilecek ve masraflar kendi şirketi tarafından karşılanacak. Her iki uygulama sayesinde sigortalıların memnuniyeti artacak.

Sigortalıların işlerini kolaylaştıracak olan bu tür projeleri hayata geçirmekten ötürü çok heyecanlı ve gururluyuz.

2014 yılının sonunda sigortalılar inanılmaz güzel uygulamalar ile tanışacaklar ve hayallerin ötesinde sigortacılık yapmanın mutluluğu, tüm sigorta sektörünü kapsayacak.​

Sosyal Medya