Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
24.12.2012

Eksper raporları; eksper harici kimsenin müdahalesinin mümkün olmayacağı şekilde yapılandırılmıştır.

Eksper Raporları Bilgi Sistemi (EKSRAP) Eksper raporlarının elektronik imza ile imzaladığı raporları SBM'nin sunduğu web hizmeti ya da sigorta şirketleri yazılımları aracılığıyla Merkez'e ulaşır.

Eksper raporları; üzerindeki bir noktaya bile eksper harici birinin müdahalesinin mümkün olmayacağı şekilde yapılandırılmıştır.

Sunduğu bilginin kalitesi ve tarafsızlığı sektör paydaşları için kritiktir. Şu anda yalnızca oto branşı için trafik ve kasko ürünlerinde Merkez'de toplanan raporlar bir eksper raporundaki tüm ayrıntıları içerecek kalifikasyondadır.

1 Ocak 2012'den itibaren toplanmaya başlanan Eksper Raporları kapsamında sektörün yararlanabileceği iş zekası raporları da oluşturulmuştur.

Eksper Raporlarından elde edilebilecek istatistiki raporların bazı faydaları şunlardır;

  • Parça ve işçilik türleri bazında maliyet dağılımlarının sektör maliyetleriyle kıyaslanabilmesi,
  • Anlaşmalı/anlaşmasız tamirhanelerdeki maliyet farklarının tespit edilebilmesi,
  • ​Yetkili/yetkisiz tamirhanelerdeki parça-işçilik maliyet kıyaslamalarının yapılabilmesi,
  • Şirketlere ait ağır hasarlı araç oranlarının ve ağır hasar nedenlerinin tespit edilebilmesi,
  • Sürücü yaş, cinsiyet, araç markası vb. kırılımlara göre maliyetlerin hesaplanabilmesi sayesinde sağlıklı fiyatlandırmaların yapılabilmesi,
  • Eksper Raporları'nın sigortalılar, mağdurlar ve bir şekilde yaşadığı kazayı işin uzmanının gözünden görmek isteyenler için sorgulanması ve görüntülenmesi mümkün kılınmıştır.

Bu sorgulamalar yapılırken özel bilgi sayılabilecek bu bilgilerin 3. kişilerin ulaşamayacağı şekilde özel kriterler ile yapılması gözetilmiştir.

Sosyal Medya