Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
3.2.2014

SBM’den "Doktor Poliçesi Sorgulama Uygulaması"

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından, Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası​kapsamında, sağlık mağdurlarının, ilgili sağlık çalışanının poliçesinin mevcudiyetini öğrenmeleri amacıyla “Doktor Poliçe Sorgulama Uygulaması” geliştirilmiştir. Bu uygulamayla;

  • Hasar İhbar Tarihi
  • DoktorTescil Numarası
ile sorgulama yapılarak hekimin poliçesinin var olup olmadığı ve poliçe mevcut ise sigorta şirketi bilgisi görüntülenebilecek.

Tıbbi Kötü Uygulamaya İlişkin Zorunlu Mali Sorumluluk Sigortası Genel Şartları 1219 sayılı Kanunun Ek 12’nci maddesi çerçevesinde, rizikonun gerçekleşmesi “Sigorta sözleşmesinin konusuna ilişkin olarak sigortalının kendisine tazminat talebinde bulunulduğunu öğrendiği ya da zarar görenin doğrudan doğruya sigortacıya başvurduğu anda” şeklinde tanımlanmaktadır.

Bu açıklama doğrultusunda, sağlık mağduriyeti olan vatandaşlar SBM tarafından geliştirilen Doktor Poliçesi Sorgulama uygulamasında, “hasar ihbar tarihi” alanına zararın gerçekleştiği tarihi değil, zararı öğrendikten sonra zarar görenin doğrudan doğruya sigortacıya başvurduğu tarih bilgisini girerek sorgulama yapmalıdır.

SBM tarafından hayata geçirilen bu uygulama ile ilgili doktorun söz konusu poliçe bilgilerine erişme imkanı sağlanarak tazminat taleplerinde “doğru” sigorta şirketine kolaylıkla ulaşabilmesi sağlanmıştır.

İlgili uygulamaya ulaşmak için tıklayınız.​
Sosyal Medya