Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
www.sigortamedya.com.tr - 23.6.2016

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), Mobil Kaza Tutanağı uygulamasında yeni özellikleri devreye aldı.

Uygulamada ‘shake it’ özelliğiyle kazaya karışan iki ya da daha fazla sürücü akıllı telefonlarını sallayarak tüm bilgilerini sisteme otomatik aktarabiliyor.​

Kaza tutanaklarını akıllı telefonlara taşıyan Mobil Kaza Tutanağı (MKT), trafik ve kasko sigortası kullanan sürücülerin vazgeçilmezi haline geldi. Kaza esnasında kalem kağıda gerek duymadan hızlıca tutanak doldurulmasını sağlayan uygulama, trafikte beklemeleri ve zaman kayıplarını önlüyor. 2014 yılının Ekim ayında sürücülerin cebine giren uygulama, ikinci yılında yüzünü yeniledi. Mobil Kaza Tutanağı, yeni özellikleriyle kazaların sonuçlanma süresini minimuma indiriyor.

Yeni MKT’de neler var?

Kağıt tutanak ile 100 dakika süren işlemleri 5 dakikaya indiren Mobil Kaza Tutanağı, yeni özellikleriyle tutanak doldurma sürecini sadeleştiriyor. Yeni uygulamada yer alan özellikler şöyle sıralanıyor:

Yakındaki kazaları görün

Sunulan Kaza Yoğunluk H​aritası ile yakınınızdaki kazaları görebilmeniz mümkün. Ayrıca uygulama ile en yakın tamirhane, sigorta şirketi, acente gibi bilgilere kolaylıkla ulaşabilirsiniz.

Her ekranda tek işlem

Uygulama, kullanıcı dostu bir arayüz sunuyor. Ekranların sadeleştirildiği uygulamada, her ekranda tek bir işlem yapılıyor. Böylelikle kullanıcı basit bir şekilde tutanağı doldurabiliyor.

Mesajlar kullanıcıya yol gösteriyor

Uygulamanın her ekranına eklenen ve kullanıcıyı yönlendiren mesajlar, kaza fotoğrafının nasıl çekileceğinden hangi işlemin nasıl yapılacağına kadar tüm bilgileri kullanım sırasında kullanıcıya veriliyor.

Kaza yerinin videosu çekilebiliyor

Kaza analizinin daha kolay yapılabilmesi için uygulamaya eklenen video özelliği, kaza yerinin kısa bir videosunun​ çekilebilmesini sağlıyor. Video özelliği ile birlikte birçok ayrıntı kolay bir şekilde tespit edilebiliyor.

Tüm sürücülerin bilgileri girilebiliyor

Mevcut Mobil Kaza Tutanağı versiyonunda yalnızca sigortalı bilgilerinin girilebildiği profil adımında, artık yeni versiyon ile birlikte tüm sürücü bilgileri, ehliyet resimleri ve ruhsat resimleri girilebiliyor. Böylece kaza anında geriye sadece kaza yorumunun yapılması ve senaryo çizimi kalıyor.

‘Shake it’ ile bilgiler otomatik yükleniyor

Profil Paylaş özelliği ile kazaya karışan sürücülerde de MKT uygulaması varsa ve profil oluşturulmuşsa bilgilerin sisteme aktarılması için telefonlarını sallaması (shake it) yeterli oluyor. Böylelikle tüm bilgiler otomatik olarak diğer telefona aktarılıyor ve tutanak en kısa sürede dolduruluyor.

Kazanın nasıl gerçekleştiğini çizin

Yeni senaryo çizim ekranı ile artık kazanın nasıl gerçekleştiği çok daha kolay bir şekilde canlandırılabilecek. En çok kaza yapılan 8 yol tipi ile önce kazanın gerçekleştiği yol tipi seçiliyor; sonrasında bu senaryo üzerine yerleştirilen araçlar ile kaza anı kolaylıkla senaryolaştırılabiliyor. Varsa trafik işaretleri de senaryo üzerine kolay bir şekilde ilave edilebiliyor.

Değişiklik / Onay Ekranı

Tüm bilgiler girildikten sonra artık sürücüler Değişiklik/Onay adımı ile girdikleri verileri kontrol edebiliyor; değişiklik gerektiren durumlarda hızlıca ilgili ekrana erişebiliyor.

Tutanak doldurma süresi daha da kısaldı

SBM CEO’su Aydın Satıcı, Mobil Kaza Tutanağı uygulamasının yeni özellikleriyle hızına hız kattığını belirterek, uygulamanın gelişmiş profil özelliği ile kaza anında yapılacak işlemlerin büyük ölçüde azaldığına ve tutanak doldurma süresinin daha da kısaldığına dikkat çekti. Satıcı yeni özellikler ile ilgili şu bilgileri verdi: “SBM’nin uygulamayı geliştirirken temel amacı tutanak doldurma anında bilgi girişini en aza indirmekti. Kişinin bilgileri elle kodlamasına gerek kalmadan fotoğraf çekerek, kare kod okutarak, sesli mesaj bırakarak, ekrana parmağıyla imza atarak ya da video çekerek bütün işlemleri yapmasını hedeflemiştik. Bunu da yeni versiyonda gerçekleştirmiş olduk. Yeni Mobil Kaza Tutanağı’nın en heyecan verici özelliği ‘Profil Paylaş’ özelliği. Bu özellik ile tutanak doldurma süreleri minimum seviyelere inecek ve trafik sıkışıklıkları da büyük ölçüde azalacak.” Satıcı, MKT ile ayda yaklaşık 800 kaza tutanağı düzenlendiğini, bugüne kadar 540 bin kişinin uygulamayı telefonuna indirdiğini de sözlerine ekledi.

Sosyal Medya