Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Anadolu Ajansı - 22.9.2015

Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ilk yılını doldururken kullanıcıların ve medyanın ilgisi devam ediyor.

​​Vatan Gazetesi

AKILLI UYGULAMA TUTTU

1 YILDA 7 BİN 100 SANAL KAZA TUTANAĞI​

1 yılda 7 bin 100 sanal kaza tutanağı Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. Bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde uygulamayla birlikte kaza tutanağı tutuldu. Geçen yıl Ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, akıllı telefonlarına yükledikleri uygulama ile kağıt ve kalem kullanmadan kaza yerinde tespit tutanağını oluşturabiliyor. Mobil Kaza Tutanağı, sigorta poliçe bilgilerine otomatik olarak ulaşıp, tutanağın sigorta şirketine iletilmesini sağlıyor​.​


Milliyet Gazetesi

KAZAZEDELER MOBİL TUTANAĞI ÇOK SEVDİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda android ve IOS işletim sistemlerine uyumlu cep telefonlarına 425 binden fazla indirildi. SBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, kâğıt formlarla düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkân sağlayan mobil kaza tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Geçen yıl Ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini akıllı cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor.Türkiye Gazetesi

CEPTE TUTANAĞI SEVDİK

1 YILDA 425 BİNDEN FAZLA İNDİRİLDİ

Kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlarda mobil ortamda oluşturulabilmesini sağlayan uygulama büyük ilgi gördü. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. SBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkân sağlayan Mobil Kaza Tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. İlk yılını dolduran Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, akıllı telefonlarda android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi. Uygulama, bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde kazada kullanıldı. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, izmir ve Manisa oldu. Bu süre içinde en hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi. Mobil kaza tutanağını tercih edenlerin yüzde 85'ini erkekler oluşturdu. Mobil Kaza Tutanağı düzenleyen sürücülerin yüzde 35'ini 26-35 yaş aralığındakilerin oluşturduğu dikkati çekti.​


Cumhuriyet Gazetesi

CEPTEN TUTANAĞA BÜYÜK İLGİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen "Mobil Kaza Tutanağı" uygulaması, bir yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi; 7 bin 100'ün üzerinde kazanın tutanağı sanal ortamda oluşturuldu. SBM geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, Nisan 2008'den beri kâğıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine olanak sağlıyor. Başbakanlık Hazine Müsteşarlığı Sigortacılık Genel Müdürlüğü'nün genelgesi doğrultusunda hayata geçirilen uygulama ile 10 dakikada oluşturulan tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde geçerlilik taşıyor. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu. En hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi.​​


Hürriyet Ankara Gazetesi

MOBİL TUTANAKTA BAŞKENT İKİNCİ SIRADA

​Sanal tutanakta BAŞKENT İKİNCİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen "Mobil Kaza Tutanağı" uygulaması, bir yılda 425 binden fazla telefona indirildi; 7 bin 100'ün üzerinde kazanın tutanağı sanal ortamda oluşturuldu. Başkent, en çok tutanak hazırlanan ikinci şehir oldu.

Kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlarda mobil ortamda oluşturabilmesini sağlayan uygulama ilgi gördü. SBM'nin geliştirdiği ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. SBM yetkililerinden alınan bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kağıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkan sağlayan Mobil Kaza Tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Bir yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor. Ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.

5,5 DAKİKADA İŞLEM

İlk yılını dolduran Mobil Kaza Tutanağı uygulaması, akıllı telefonlarda android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi. Uygulama, bugüne dek 7 bin 100'ün üzerinde kazada kullanıldı. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu. Bu süre içinde en hızlı doldurulan tutanak 5,5 dakikada oluşturuldu, en hızlı sonuçlanan kazanın kusur oranları ise 10 dakikada belirlendi. Mobil Kaza Tutanağı'nı tercih edenlerin yüzde 85'ini erkekler oluşturdu. Mobil Kaza Tutanağı düzenleyen sürücülerin yüzde 35'ini 26-35 yaş aralığındakilerin oluşturduğu dikkat çekti. Tutanaklarda en çok görülen kaza yüzde 18 ile arkadan çarpma ve yüzde 17 ile park halinde çarpma olarak tespit edildi. Kaza tutanaklarına konu olan araçların yüzde 61'ini otomobil, yüzde 23'ünü kamyon grubu araçlar oluşturdu.

KALEM KAĞIDA GEREK KALMADI

Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile kağıt kalem ve başka araç gerece ihtiyaç duyulmadan kaza yerinde tespit tutanağının oluşturulmasına imkan veren Mobil Kaza Tutanağı, sigorta poliçesi bilgilerine ulaşma ve tutanağın sigorta şirketine otomatik olarak iletilmesine olanak sağlıyor. Uygulama ile oluşturulan tutanaklar sonucunda hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor. Mobil Kaza Tutanağı​ uygulaması ile kaza noktaları da lokasyon bazlı olarak görüntülenebiliyor. Sürücüler, daha önce oluşturulan kaza tutanakları doğrultusunda hangi noktalarda daha çok kaza meydana geldiğini kaza yoğunluk haritasıyla izleyebiliyor.


Güneş Gazetesi

MOBİL KAZA TUTANAĞI ÇOK TUTTU

Kaza tespit tutaklarının cep telefonlarında oluşturulması kolaylık getirdi. Sürücüler, tutanak doldurma işlemini 'cep'ten daha hızlı yapabiliyor.

Kazazede, tutanağı artık cepten tutuyor Kaza tespit tutaklarının akıllı telefonlarda mobil ortamda oluşturulması büyük kolaylık getirdi.

Mobil Kaza Tutanağı kazazedelere büyük kolaylık getirdi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulması dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Geçen yıl Ekim ayında uygulanmaya başlanan ve 1 yılını dolduran sistemle sürücüler, tutanak doldurma işlemini cep telefonları aracılılığıyla çok daha hızlı ve kolayca yapabilme imkanına kavuşuyor. Google Play veya Apple Store'dan Mobil Kaza Tutanağı uygulaması cep telefonuna indirilebiliyor.

NASIL UYGULANIYOR?

Ekran üzerindeki "yeni kaza ekle" butonuna basarak yeni bir kaza tespit tutanağı ekleniyor. Gelen kaza genel bilgileri ekranından kazaya karışan araç sayısı bilgisini girerek kaza formunu dolduruluyor. Fotoğraf ikonuna basılarak kazaya karışan araçların resimleri çekilerek ekrana yükleniyor. "Haritada göster" özelliği ile kazanın olduğu yer haritada gösteriliyor. Kazaya karışan araçların plaka bilgisi, TC No veya Vergi no bilgileri doldurulduktan sonra "Poliçe Bilgileri Getir" butonuna basılarak sigorta poliçesi bilgileri ekranına ulaşılıyor.

İMZALAR DA YÜKLENİYOR

Qr kod ikonu butonuna basılarak Kare Kod ekranına girilir ve poliçenin Qr kodu okutulduğunda poliçe bilgileri ekrana getiriliyor QR kodlu poliçelerinize Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nin resmi adresindeki Trafik Poliçesi Sorgula adımından ulaşabilirsiniz. Kazaya taraf olan sürücülerin bilgileri girilir. Bu ekranda email ilgisinin girilmesi önem arz eder; çünkü kayıtın tamamlanmasında sonra tutanak pdf olarak mail atılacaktır. SMS ile bilgi almak isterseniz cep telefonu bilginizi girmeniz gerekir. Kazaya karışan araç sürücüsünün ehliyetlerinin ön ve arka yüzleri çekilerek sürücü bilgileri ekranına eklenir. İmza örnekleri de pdf olarak girildikten sonra sigorta şirketine mail gönderilir​.​


Takvim Gazetesi

MOBİL TUTANAĞA BÜYÜK İLGİ VAR​

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklarının mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. Uygulama ile ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor.


Bugün Gazetesi

KAZAZEDELER CEP'TE TUTANAĞI ÇOK SEVDİ

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce geliştirilen ve kaza tespit tutanaklannın mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama ​1 yılda telefonlara 425 binden fazla indirildi. 7 bin 100'ün üzerinde kazanın tutanağı sanal ortamda oluşturuldu. Akıllı telefonlarda Android işletim sistemi 240 bin, IOS işletim sistemi ise 185 binden fazla kez indirildi. 77 ilde en az bir kez tercih edilen uygulamayı Ardahan, Kilis, Muş ve Siirt'te kullanan olmadı. Uygulamanın en çok kullanıldığı iller ise İstanbul, Ankara, Antalya, İzmir ve Manisa oldu.​


Birgün Gazetesi

KAZA TUTANAĞINA MOBİL DESTEK​

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'nce (SBM) geliştirilen ve kaza tespit tutanaklannrı mobil ortamda oluşturulmasını sağlayan uygulama, 1 yılda 425 binden fazla indirildi. AA muhabirinin, SBM yetkililerinden aldığı bilgiye göre, Nisan 2008'den beri kâğıt form ile düzenlenen kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlardan da doldurulabilmesine imkân sağlayan mobil kaza tutanağı, dünyada ilk olma özelliği taşıyor. Uygulama sayesinde ortalama 10 dakikada oluşturulabilen tutanaklar, devlet kurumları ve sigorta şirketleri nezdinde resmiyet ve geçerlilik taşıyor. İlk yıl sonunda, Mobil Kaza Tutanağı​ uygulaması, Android işletim sistemlerinden 240 bin, IOS işletim sistemlerinden ise 185 binden fazla kez indirildi. Akıllı telefonlara yüklenen uygulama ile kağıt kalem ve başka araç gerece ihtiyaç duyulmadan kaza yerinde tespit tutanağı oluşturulabiliyor. Uygulama sigorta poliçesi bilgilerine ulaşma ve tutanağın sigorta şirketine otomatik olarak iletilmesine de olanak sağlıyor. Uygulama ile oluşturulan tutanaklar sonucunda hangi tarafın kusurlu bulunduğu da kazanın kusur durumu belirlendiği anda cep telefonuna SMS ile bilgilendirme yapılarak bildiriliyor. Uygulama ile kaza noktaları da lokasyon bazlı olarak görüntülenebiliyor. Sürücüler, daha önce oluşturulan kaza tutanakları doğrultusunda hangi noktalarda daha çok kaza meydana geldiğini de izleyebiliyor.​​

Sosyal Medya