Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
www.sigortasikayeti.com.tr - 8.9.2015

SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı'nın "Sigorta Şikayeti" web sitesinde ve "Hayatımız Sigortalı" dergisinde yayınlanan röportajı

​​

İkinci el araç alım ve satımında Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’nin hasar sorgulama servisi SMS Hasar Sorgu (Otokontrol 5664); kaza tarihi, hasar tutarı ve kazanın oluş nedeniyle ilgili bilgi veriyor.

Araç satın alırken marka, model, yakıt türü gibi birçok araştırmalar yaparız. Kafamızı kurcalayan en önemli soru ise “İkinci el otomobil mi, sıfır otomobil mi?” olur. İkinci el araç almaya karar verdiğimizde ise aldığımız aracın daha sonrasında maddi masraflara neden olmaması için ince eler sık dokuruz; aracın freni, direksiyonu, motoru gibi birçok noktasını en ince detayına kadar inceleriz. Bu noktada aklımıza takılan bir soru daha belirir: Ya araç hasarlıysa?

​​Araç hasar kaydı kötü bir sürprizle karşılamamak adına ikinci el araç alım ve satımında sıkça kullanılan bir işlem. Alıcı ve satıcı bahse konu olan aracın herhangi bir hasar kaydının olup olmadığını ve herhangi bir kazaya karışıp karışmadığını güvenilir kaynaklardan öğrenmek ister. Burada ise devreye Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) giriyor. SBM’nin ikinci el araçlarda hasar sorgulama uygulaması olan SMS Hasar Sorgu (Otokontrol 5664) ile satın alınan aracın ne zaman, nasıl bir kazaya karıştığını öğrenilebiliyor. SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı, SMS Hasar Sorgu uygulamasıyla 2003 yılından günümüze SBM bünyesinde tutulan trafik ya da kasko sigortası başvuruları ve ödenen hasarlar konusunda bilgiler verildiğini söyledi. Satıcı, araç hasar bilgisini sorgulamak için ise araç plakasının 5664’e kısa mesaj olarak atılmasının yeterli olduğunu belirtti.

Hasar sorgulama ile aracın trafik ve kasko sigortası kapsamında ödenen hasarları konusunda bilgi verildiğini yineleyen Satıcı, “Sorgulama sonucunda; meydana gelen kazanın tarihi, araçta oluşan hasarın tutarı, hasarın oluş nedeni ve ağır hasarlı ise ağır hasar bilgileri veriliyor” şeklinde konuştu.

İtiraz hakkı var

Yapılan sorgulamalarda ‘hasarsız’ bilgisi verilen aracın aradan geçen zaman sonrasında yapılan sorgulamada hasar bilgisi verdiği konusunda problemler yaşandığını hatırlattığımız Satıcı, “Hizmetlerimizde sunulan bilgiler, sigorta şirketlerinin kayıtlarına dayanıyor. Bu noktada ilgili sigorta şirketi ile görüşülerek hasar bilgisi düzelttirilebilir ya da Merkez'imizin internet sitesinde yer alan Hasar Bilgi Düzeltme (Otokontrol 5664) uygulamasından itiraz edilebilir” dedi.

7 iş gününde sonuçlanıyor

İtiraz süreci ile ilgili bilgi veren Satıcı, söz konusu itirazların sigorta şirketleri tarafından değerlendirildiğini ve 7 iş günü içerisinde neticelendiğini ifade etti. Satıcı, “İtirazı değerlendiren sigorta şirketi herhangi bir hata tespit ettiğinde gerekli düzeltme işlemini yapıyor. Hasar Bilgi Düzeltme (Otokontrol 5664) uygulamasından itiraz edildiği anda ise ilgili sigorta şirketine itiraz iletiliyor. 7 iş günü içerisinde; talep haklı ise ilgili sigorta şirketi gerekli düzeltmeyi yapıp Merkez'imize elektronik ortamda bilgi veriyor. Eğer talep haklı değil ise ilgili sigorta şirketi Merkez'imize elektronik ortamda gerekçeli açıklamayı yapıyor. Merkez'imize iletilen bilgi bir iş günü içerisinde başvuru sahibine iletiliyor” şeklinde konuştu.

Hangi hizmetler veriliyor?

Aracın hasar geçmişine ulaşılmasını sağlayan SMS Hasar Sorgu (5664) uygulamasını kullanmak için araç plakasını kısa mesaj olarak atmak yeterli oluyor. Uygulamada sorgulamalar, SMS sorgusu başına 5 TL ile ücretlendiriliyor. Serviste bilgi alınabilen konular ise şöyle sıralanıyor:

  • ERP (Eksper Raporu) olan kazalarda değişen parçaları öğrenmek için; PARCA boşluk PLAKA boşluk HASAR TARIHI yazıp 5664’e gönderip sorgulama yapabilirsiniz.
  • Aracın markası modeli, plaka değişimi olup olmadığı, hangi illerde tescil kaydının olduğu, araç türü değişimi olup olmadığı, son sahiplik süresi, yürürlükte kaskosunun olup olmadığı, trafiğe çıkış tarihi, toplam kaskolu olduğu süre ve toplam kaskosuz olduğu süre bilgilerini öğrenmek için; DETAY boşluk plakayı yazarak 5664’e gönderip sorgulama yapabilirsiniz.
  • Trafik kazasına karışanların kendi aralarında tuttuğu Kaza Tespit Tutanağı (KTT) sorgusu için; KTT yazıp, boşluk bırakın, plakayı yazın, 5664’e gönderdiğinizde, kazaya karışanların kusur oranlarını öğrenebilirsiniz.
  • Trafik ya da kasko poliçenizin yürürlükte olup olmadığını da 5664 ile öğrenebilirsiniz. Aynı zamanda poliçenizin ne zaman sona ereceğini ve trafik poliçenize uygulanmış hasarsızlık indirim oranını sorgulayabilirsiniz. Araca ait poliçe bilgilerini öğrenmek için TRAFIK ya da KASKO yazın, boşluk bırakın, plakayı yazın, 5664’e gönderin.
  • Trafik kazası mağdurunun hasarı hangi sigorta şirketinden alacağı ve hasar dosya numarasını öğrenmek için; MAGDUR yazın boşluk bırakın, TC Kimlik No’sunu yazın 5664’e gönderin. Böylelikle hasar işlemlerinizi kolaylıkla izlemenizi sağlayan sigorta ve hasar dosya numara bilgisini öğrenebilirsiniz.

​HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ​

Sosyal Medya