Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
ORACLE PLUS Dergisi Sayı 56 - 3.12.2013

Sigortacılığın Kalbinde Oracle’ın Exadata Gücü

​​oracle-plus.jpg

Direktörlerimiz Bülent Geçkin ve Nevzat Koldemir “Exadata Geçişi”nin ayrıntılarını ORACLE PLUS dergisine anlattı.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM), sigortacılık sektörünün gelişimine katkıda bulanacak ve vatandaşa yönelik faydalarıyla öne çıkan bir dizi yenilikçi hizmeti hayata geçirecek teknoloji altyapısını, Exadata üzerinde konumlandırdı.

Sayın Geçkin, kuruluşunuz hakkında bilgi verebilir misiniz? Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, hangi ihtiyaçlara cevap vermek üzere ne zaman kuruldu?


BÜLENT GEÇKİN (IT Servis Yönetimi Direktörü, Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi): Merkezimiz, 2003 yılında, tüm trafik sigorta poliçelerinin ve poliçelere işlenen hasar bilgilerinin belli bir merkezde, gerektiğinde hızla erişilebilecek biçimde tutulmasını sağlamak üzere, Trafik Sigortaları Merkezi “Tramer” adı ile kuruldu. Bilgi paylaşımını hedefleyen, bilgiyi kayıt altına alan ve kolayca erişilebilir kılan bu yapı, hem sigorta ettiren hem de sigortalayan için pek çok faydayı da beraberinde getirdi. Sigorta bilgilerinin ortak bir platformda olmasıyla hasar takibi ve risk bilgileri daha hassas biçimde takip edilmesinin yolu açıldı. Özetle, trafik sigortası poliçelerinin takip edilebildiği, aktarılabildiği, vatandaşın hasar, eksper ve poliçe durumunu anlık takip edebildiği bir merkez oldu.

Merkez, 2008 yılında yapılan yönetmelik değişikliğiy​​le Sigorta Bilgi Merkezi adını aldı. Aynı yönetmelikle Tramer bir alt merkez haline geldi ve yanı sıra Sağlık Sigortaları, Hayat Sigortaları ve Hasar Takip Alt Merkezleri kurularak hizmet alanını genişletti. Bugün zorunlu trafik sigortası gibi örneklere ilave olarak kasko sigortası ve bunların yanı sıra Sağlık Sigortaları branşlarındaki tüm ürünlerin verileri Merkezi'mize gelmektedir. Bununla birlikte zorunlu olmayan ürünleri de birer birer projelendirerek Merkezi'mize transferini sağlamaktayız. Bu kapsamda 2014 yılının büyük projelerinde Yangın ürünlerini örnek verebiliriz. 2011 yılında yapılan değişiklikle genişleyen görev kapsamı ile bugün de geçerli olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi adını aldı. Merkez'imiz kanunla tanımlanmıştır ve sigorta şirketleri bizim doğal üyemizdir. Sigorta şirketleri, ürettiğimiz bilgi ile daha sağlıklı risk analizi yapmakta ve sigortalılara daha uygun fiyatlarla poliçe satabilmektedir.

bulent-geckin.jpg

Tü​​​m sigorta poliçeleri, hangi sigorta şirketinden olursa olsun üretildiğinde “online” olarak sizin sisteminize geliyor mu?


BÜLENT GEÇKİN: “Online” veri transferi yaptığımız ürünler gün geçtikçe artmaktadır. 2014 sonunda tüm ürünleri “online” (eşzamanlı) olarak sistemimize almayı hedefliyoruz. Örneğin kasko sigortaları için servisimiz yılbaşı itibariyle başlayacak. Peki bu ne demek? Örneğin bir acenteye gittiniz ya da sigorta şirketinin çağrı merkezini aradınız. Poliçe düzenleme esnasında isminiz yazıldığında, bizim sistemimiz üzerinden Mernis sorgusunu gerçekleştirecek; araç plakanız yazıldığında, yine sistemlerimiz üzerinden Ulaştırma Bakanlığı’ndan şase numarasını sorgulayacak. Aracınızla en son muayeneye gittiğinizde, bilgisi gerçek zamanlı olarak bizdeki bilgilere eklenecek.

Böyle bir sistemin vatandaşlara sağlayacağı faydalara bir örnek verebilir misiniz?


BÜLENT GEÇKİN: Bu, vatandaş açısından bilgiye erişim hakkının kullanılabilmesini sağlayan bir platform her şeyden önce. Vatandaş TC numarasını ve araç plakasını girerek her zaman bu sorguyu yapabilir.

Bunun dışında seyahat sigortaları tarafında önemli bir fayda yaratıyoruz. Biliyorsunuz yurtdışı seyahatlerde pek çok konsolosluk vize sürecinde seyahat sigortasını zorunlu tutuyor. Seyahat sigortaları denildiğinde 50 milyon TL’lik bir pazardan söz ediyoruz. Konsolosluklar civarında sahte sigorta üreten yerler tespit edilmişti bir dönem. Sahte bir sigorta, ihtiyaç duyulmadığında hiç anlaşılmayabiliyor, ancak ihtiyaç duyulduğunda da vatandaşlar adına çok büyük zararlar doğurabiliyor. Biz de bununla ilgili bir süreci hayata geçirdik ve sigorta şirketlerinin sağlık poliçelerini bize gerçek zamanlı göndermelerini sağladık. Böylece poliçenin gerçek olup olmadığını hem vatandaşlar hem de konsolosluklar sorgulayabilir hale geldi. Böylece sahteciliğin önüne geçilmesi adına, aslında küçük çaplı bir projeyle önemli bir katkı sağladık.

Merkezinizin dünyada örnekleri var mı?


BÜLENT GEÇKİN: Dünyada çok az sayıda örneği olduğu için farklı ülkelerden inceleme ziyaretleri alıyoruz. Örneğin trafik sigortasının zorunlu olmadığı Azerbaycan yetkililerini misafir ettik. Son olarak, Arnavutluk Merkez Bankası ve Fransa Sigorta Enstitüsü’nden ziyaretimize geldiler. Biz de Avrupa’ya bu sistemi anlatan eğitimler vermek üzere gidiyoruz. Çünkü dünyada bu sistemi gerçek zamanlı olarak yürüten örnek yok denecek kadar az.

Kurumunuz doğası gereği bir teknoloji şirketi gibi konumlanmış görünüyor. Siz bu yaklaşımı nasıl değerlendirirsiniz?


BÜLENT GEÇKİN: Türkiye’deki sigortacılık sektörü geçen yıl 20 milyar TL poliçe üretimi gerçekleştirdi. Bu yıl ise 26 milyar TL’ye ulaşması yani %30’luk bir büyüme elde etmesi bekleniyor. Sorunuza gelecek olursak; Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi’ni 26 milyar TL değerinde bir holdinge ait bir bilgi işlem şirketi, bir veri merkezi gibi görebiliriz. Aynı zamanda iş ve teknolojinin uyum içerisinde buluşturulduğu bir yapı bu.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, bilginin gerçekten yönetildiği bir yapı kurabilmek adına, özellikle 2011 yılından bu yana giderek artan bir ivmeyle bir dönüşüm geçirdi. IT Servisi Yönetimi Direktörlüğü bu doğrultuda kuruldu ve altında Sistem Network Yönetimi, Veritabanı Yönetimi, Sistem Operasyon Bölümü ve IT Security Risk bölümleri oluşturuldu. SBM’nin tüm ekipleriyle sürekli bir gelişim içerisindeyiz.

2011 yılında kuruluşunuza gözetim rolünün de verildiğini belirttiniz. Bu ne anlama geliyor?


BÜLENT GEÇKİN: Kesinlikle denetim anlamına gelmiyor. Sigortacılıkla ilgili istatistiki bilgileri derlemek, raporlamak; dolayısıyla öngörülerde bulunabilmek demektir. Bu noktada da Veri Ambarı sistemlerimiz devreye girmektedir. Bu sistemlerden bütün sektörün yararlanabilmesini ve sektörün gelişimine katkıda bulunabilmeyi hedefliyoruz.

Exadata Veritabanı Makinesi aldınız ve bazı Oracle teknolojilerine yatırım yaptınız. Bu yatırımlar öncesinde hangi ihtiyaçları adreslediniz ve hedefleriniz nelerdi?


BÜLENT GEÇKİN: Bir iş zekası ve veritabanı altyapımız bulunuyordu ama henüz bir veri ambarı olarak işlev görmüyordu. Yeni hizmetler geliştirebilmek için İş Zekası tarafında yeni çalışmalar ortaya koymamız gerektiğine karar verdik ve öncelikle İş Zekası Müdürlüğü kurarak ekibimizi genişlettik.

Ana yazılımlarımız, Yazılım Geliştirme Direktörlüğü bünyesinde in-house olarak geliştirildi. Java tabanlı yazılımlarımız, Oracle Veritabanı 11g üzerinde çalışıyor. İş zekası tarafındaki hedeflerimizi gerçekleştirebilmek için Oracle’ın Data Warehouse teknolojisi kullanmaya ve Oracle Veritabanı 11g ile uyumlu çalışabilecek bir altyapı yatırımı yapmaya karar verdik. Elimizde konvansiyonel, dağıtık sistemler vardı. Depolama alanlarıyla birlikte tüm ihtiyaçları konsolide edebilecek bir yatırım yapılması üzerinde düşündük. O dönemde farklı alternatifleri inceledik. Exadata için karar verirken, Türkiye’deki ve dünyadaki kullanımlarını inceledik ve çok başarılı örnekler olduğunu gördük. İnceleme ve değerlendirme için çok ciddi bir zaman harcadık. Sonuç olarak üç aydır iş zekası ve veri ambarına yönelik yazılımlarımızı Exadata üzerinde çalıştırmaktayız. Sigorta şirketlerine sunduğumuz web servislerinin yer aldığı OLTP tarafını da yakın bir zamanda yine Exadata üzerine geçirdik.

Mevcut iş zekası altyapımızı veri ambarına dönüştürme sürecinde, Exadata altyapısı ve Oracle’ın Data Warehouse teknolojisi bizim için çok kritik rol oynuyor. Oracle teknolojileri üzerinde çok değerli bilgi birikimine sahip, deneyimli ekibimizle birlikte bu altyapıdan en iyi şekilde faydalanmayı ve yenilikçi hizmetler üretmeyi hedefliyoruz.

Bu yapı, başka projeleriniz için de fayda yarattı mı?


BÜLENT GEÇKİN: Ayrıca, Ankara’da Acil Durum Merkezi’ni hızla faaliyete geçirme konusundaki beklentimize de en iyi cevabı Exadata ile aldık. Ankara’da yine Oracle teknolojileriyle kurduğumuz sistemi, Exadata ile İstanbul’dan çok hızlı bir şekilde besliyoruz. Oracle Data Guard sayesinde Ankara’daki sistemimiz gerçek zamanlı olarak besleniyor.

Bu altyapının BT ekibi olarak sizlere ne gibi faydalar sağlamasını bekliyorsunuz?


BÜLENT GEÇKİN: IT Servis Yönetimi olarak ekip arkadaşlarımıza verdiğimiz üç görev var: ‘Kesintisiz’, ‘Kaliteli', ‘Güvenli’ hizmet. Bu özelliklerin hepsini karşılayan bir ürün Exadata. Kesintisiz çalışacak şekilde, bütünleşik olarak tasarlamış. Altyapının servis kalitesi hiç düşmüyor, yüksek performansla çalışıyor ve ölçeklenebilir. Yaptığımız bütün yük testlerinden rahatlıkla geçti. Biz sahip olduğumuz iş yükünün 5 katını hedeflemiştik, Exadata 20 katını karşılayabiliyor. En önemlisi de hem fiziksel olarak dayanıklı hem de bilgi güvenliği açısından bakıldığında daha güvenli. Oracle Audit Vault ve Database FireWall da güvenlik tarafında güvendiğimiz teknolojiler. Tümleşik sistemler olduğu için de bakım maliyeti yok. Ayrıca Oracle, yurtdışından kontrol edilen bir “advanced monitoring” servisi sunuyor. Deneme amaçlı olarak, ana güç kablosunu değil elbette ama bazı cihazların kablosunu çektik, beş dakika sonra yurtdışından alarmlar geldi arıza olup olmadığının tespiti için müdahale edildi.Sistemleri çok iyi çalışıyor. Dolayısıyla geleceğe yönelik hizmetlerimizle birlikte çok fazla yoğunlaşmasını beklediğimiz bu altyapının performansına çok güveniyoruz.

nevzat-koldemir.jpg

Yine bir Oracle teknolojisi olan Test Data Management (TDM) ürününü ve Oracle Data Integrator (ODI)aracını nerede kullanıyorsunuz?


NEVZAT KOLDEMİR (Yazılım Geliştirme ve İş Zekâsı Direktörü, SBM): Test otomasyonu, sigorta şirketlerinin çok hızlı ürün geliştirebilmeleri için gerekli lojistik desteği sağlıyor olacak. Sigorta şirketleri yeni bir ürün devreye alacakları zaman, bizden bir test datası istiyorlar. Söz konusu test datasıyla ilgili SQL’leri ve benzeri gerekli çalışmaları bizim oluşturmamız gerekiyor. Şu anda test otomasyonunu elle yazıyoruz ve aslında test zaten manuel ağırlıklı bir süreç. Oracle’ın sunduğu Test Data Management ise kurallar tanımlamamıza olanak vererek bu süreci kolaylaştırıyor, hızlandırıyor. Bu projeyi de, sektöre hız kazandırmak için en yakın zamanda devreye almaya çalışıyoruz.

ODI aracına gelince; eskiden veritabanına bilgi aktarımı için açık kaynak kodlu bir ETL aracı kullanıyorduk. Artık bu iş için ODI kullanıyoruz ve bu sayede çok net bir kazanım elde ettik. Eskiden ETL’le ana sistemden Data Warehouse sistemine aktarım sekiz saat sürüyordu. Haliyle bu sistemde bir hata olduğunda da ikinci bir sekiz saat daha gerekiyordu. Biz sabahları saat 10:00 civarında sektöre bir rapor gönderiyoruz. Dolayısıyla bu sekiz saati gece kullanmak durumundaydık. Sistemde arıza olduğunda raporu ancak öğleden sonra geç saatte gönderebiliyor, bazen bir gün rapor gönderemediğimiz olabiliyordu. Şimdi bu süre ODI ile bir buçuk saate indi. Dört kat zaman tasarrufu elde ettik. Oracle teknolojileri kullandığımız için ODI’a geçişimiz de çok hızlı oldu. Bundan sonrası için de farklı bir rapor ihtiyacı olduğunda çok kısa sürelerde hizmet veriyor olacağız.

Bütün bu dönüşümün vatandaşa yansımalarının nasıl olmasını bekliyorsunuz?


BÜLENT GEÇKİN: Bu yapı sayesinde, öncelikle vatandaşa verilen hizmetlerin çeşitlerini artırmaya çalışıyoruz. Hangi şirketten poliçe aldıklarını bile hatırlamak zorunda olmadan sorgulama yapabildikleri bir sistem kurduk. TC kimlik numarasının yanı sıra iki parametre ile sorgunun yapılmasını sağlıyoruz. Araçla ilgili sorgulamada ruhsat numarasını ve şase numarası, bilgiye çok hızlı erişilmesini sağlıyor.

Çözüm Geliştirme Direktörümüz K.Tufan Tekin yönetiminde, sektöre ve vatandaşımıza fayda sağlayacak bir çok proje tasarlanıyor ve geliştiriliyor.

Eksper atama hizmeti sunuyoruz. Vatandaş kendi eksperini kendisi atayabiliyor. Hasarı olduğunda, eksperin yazdığı raporu, aracın hasar durumunu bizim sistemlerimizden kendisi takip edebiliyor. Sigorta şirketlerini aramaya gerek kalmıyor. Benzer hizmetler sağlık ve hayat sigortalarında da sunulmaktadır. Tüm bu hizmetler yüksek veri güvenliğini sağlayarak vatandaşa ulaştırılıyor.

Sigorta şirketlerinin bulunduğu illerde araç kullanım tarzına göre trafik primlerini de yayınlıyoruz. Böylece, vatandaş bir acenteye başvurduğunda trafik sigortası için ne teklif edilebileceğini önceden biliyor.

Bunların yanı sıra, vatandaşlara fayda yaratacak, yenilikçi pek çok farklı hizmeti geliştirmek üzere de Merkez Müdürümüz Aydın Bey’in talimatları doğrultusunda çalışıyoruz. Sonuç olarak bütün bu altyapı vatandaşa yansımalarıyla da öne çıkmaya devam edecek.

Sayın KOLDEMİR, Yazılım Geliştirme Direktörü olarak Oracle geliştiricilerinden oluşan geniş bir ekibi de yönetiyorsunuz. Oracle Exadata’ya geçme projesinde nasıl yol aldınız? Hangi faydaları elde ettiniz?


NEVZAT KOLDEMİR: Eski veri ambarı sistemimiz de Oracle Veritabanı 11g üzerindeydi. Donanım araştırmasına başladığımızda, Exadata’nın X3 versiyonu ile birlikte fiyat/performans olarak öne çıktığını gördük. Exadata’yı aldığımız zaman, veritabanı değişmeyeceği için rahat bir geçiş yapacak ve yatırımın geri dönüşünü çok kısa vadede alabilecektik. Nitekim sistemler kuruldu ve biz üç ay gibi çok kısa bir sürede Oracle Data Integrator’ı da kullanarak bu geçişi tamamladık. Şu anki sistemde direkt biz ODI ile veriyi kaynağından çekip Exadata’ya alıyoruz ve bütün transformasyon ve ‘load’ işlemleri Exadata’nın üzerinde çok hızlı gerçekleşiyor. Hiçbir performans çalışması yapmadan, sadece ODI ile yeniden paketleri yazıp çalıştırdığımızda şu anki süreç bir buçuk saat.

Eskiden bizim veri ambarımız tek node’lu bir sistemdi. Bir ‘yamalama’ yaptığımız zaman mecburen sistemi kapatmak durumundaydık. Şu an RAC mimarisine geçtik, kesintisiz hizmet veriyoruz. Yama yapacağımız zaman bile node’ların birini kapatıp yamalayıp açabiliyor, öbürünü kapatıp tekrar yamalayıp açabiliyoruz. Bu arada sistem hiç kesilmeden 7/24 çalışmasını sürdürüyor.

Diğer yandan, Exadata’nın istediğimiz bir veriyi 20 kata kadar sıkıştırabilme özelliği de çok önemsediğimiz özellikler arasında. Şu anda veriyi bire bir kopyalamış durumdayız. Veri üzerinde herhangi bir derleme şimdilik yapılmadı ama yavaş yavaş tablolar üzerinde arşivlemiş olacağız.

Diğer tarafta, raporlarımız hiç el değmeden, sadece Exadata üzerine alınarak eski sisteme göre en az 10 kat hızlandı. Exadata’nın Smart Scan gibi özellikleri sayesinde bu hız elde edildi.

Exadata sayesinde zamandan ciddi bir tasarruf elde ettik, kesintisiz bir altyapıya sahip olduk, daha önce açık kaynak kodlu ETL aracı kullanmamız nedeniyle alamadığımız desteği, ODI’a geçişle birlikte Oracle’dan almaya ve Oracle’ın global bakım hizmetlerinden yararlanmaya başladık. Yerel Oracle Danışmanlık ekibi de anlaşmalarımız doğrultusunda yanımızda.

Veri ambarı tarafında yeni hizmetler konusunda bilgi verebilir misiniz?


NEVZAT KOLDEMİR: Gartner’ın yaptığı araştırmalara göre, CIO’ların gündemindeki birinci konu analitik iş zekası; ikinci konu ise mobil platformlar. Biz önümüzdeki sene mobil platformlara odaklanıyoruz ve bu doğrultuda bir uygulama geliştiriyoruz. İnternete sunduğumuz sorgulama hizmetlerinin hepsini mobil platformda ve üç marketi de (IOS, Android ve MS) destekleyecek şekilde sunacağız. Yine mobil ortamda, veri ambarı üzerinden çekilen raporları tablette sunma projesini yürütüyoruz. Onun da geliştirmeleri tamamlandı, test ediliyor. Bu sayede sadece internet tarayıcı kullanılarak, bir tabletten de bizim bütün raporlarımız çekilebiliyor olacak.

İş zekası tarafında baktığımız zaman da gerçek zamana yakın çalışan bu sistemi geliştirmeyi hedefliyoruz. Şu an günde bir kere veriyi çekiyoruz ve bir kere dönüştürüp yüklüyoruz ama biz bunu günde çok daha fazla sayıda yapabilir durumdayız. Bir sonraki adımda da belki Oracle’ın ürünleriyle ya da belki ODI tarafındaki geliştirmelerle gerçek zamanlı bir veri ambarı yapabiliriz.

Biz ayrıca Hazine Müsteşarlığı’nda sigorta sektörünü yönetenlere ve sigorta şirketleri genel müdürlerine bir kontrol paneli hizmeti vermek istiyoruz. Bütün sektörün resmini görebilecekleri, tahminde bulunabilmelerini sağlayacak analizleri ve kendi şirketleri ile sektörün karşılaştırmasını yapabilecekleri analizleri alabilecekleri bir kontrol paneli... Bu bir In-Memory kontrol paneli projesi olacak.

Aynı zamanda, bu satın almalar sırasında Oracle Danışmanlık’tan 80 günlük danışmanlık hizmeti de aldık. Onlarla birlikte, bütün sektöre örnek olacak, sigortacılık ortak veri modelini oluşturmak istiyoruz. Uzun soluklu bir proje, çünkü bütün branşların veri sözlüğünün yazılması gerekiyor.

Müşteri memnuniyetinizi değerlendirir misiniz?


BÜLENT GEÇKİN: Oracle, tüm seviyelerden yönetici, danışman ve teknik ekibiyle çok büyük destek sağladı.
Oracle’ın çevresindeki çözüm ortaklarıyla da çok ciddi temaslarımız oluyor. Tüm katmanlarıyla Oracle ürünleri hakkında bilgilendiriliyoruz. Dolayısıyla Oracle ekosisteminin bir parçası olmaktan memnuniyet duyuyoruz.

Sosyal Medya