Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Sigorta Gündem - 19.3.2013

Sektör, teknolojiyi yakından izliyor

Sigorta şirketlerinin IT Departmanları yöneticileri ve çalışanlarından oluşan iki ayrı komite kuruldu

IV. Bilgi Teknolojileri Yönetim ve Denetim Konferansı 13-14 Mart 2013 tarihleri arasında Milli Reasürans konferans salonunda gerçekleştirildi. Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi Merkez Müdürü Aydın Satıcı'nın açılış konuşmasıyla başlayan konferansta, Hayat ve Hayat Dışı Sigorta Şirketleri'nin IT Departmanları yöneticileri ve çalışanlarından oluşan iki ayrı komite kurduklarını ve sektörde bir ilki gerçekleştirdiklerine değinen Satıcı, amaçlarının Bilgi Teknolojileri anlamında sigorta sektöründe yaşanan gelişmeleri yakından ve tek elden takip etmek, veri mutabakatını sağlamak, sektör istatistiklerinin ve bilgilerin Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne tutarlı bir şekilde aktarılmasını bu sayede suistimallerin önüne geçilmesini hedeflediklerini dile getirdi.

Tüm gün süren konferansta "Sigorta Firmalarında Bilgi Teknolojileri Yönetimi ve Denetimi" konulu oturuma panelist olarak katılan Ziraat Hayat ve Emeklilik A.Ş. İç Kontrol ve Risk Yönetimi Müdürü Dr. Neşe Varna Uğurkan ise, Hayat ve Emeklilik sektöründeki BT Yönetimi ve Denetimi alanında Avrupa Birliği bünyesinde tek bir sigorta piyasası ve sigorta regülasyonu oluşturmayı hedefleyen, gerek sermaye yeterliliği hesaplamalarında gerekse şirketlerin kurumsal ve risk yönetimlerinde köklü değişiklikler öngören Avrupa Birliği Sigortacılık düzenlemesi Solvency II hakkında bilgi verdi.

bilgi-teknolojileri-yonetim-ve-denetim-konferansi.jpg 

Solvency II için veri kalitesi çok önemli

Solvency II'yi şirketlerin iş modellerine entegre edebilmesi için veri kalitesi, sistem, süreç, kurumsal risk yönetimi ve şeffaflık konularındaki yükümlülükleri yerine getirmesi gerektiğini, bu durumun önemli bir zaman, yatırım ve kaynak ihtiyacı doğurduğuna değinen Uğurkan, Solvency II ve Bilgi Teknolojilerinin, Solvency II direktifleri, Solvency II'de gerekli IT fonksiyonları, IT genel kontrolleri olmak üzere ele alındığını, ayrıca IT genel kontrollerinin Cobit 4.1 ve Basel 2 için geçerli olan IT kontrol hedeflerini referans aldığını belirtti.

Uğurken, Solvency II'nin Hazine Müsteşarlığı'nın 2009-2013 stratejik uyum programının bir parçası olduğuna da dikkat çekti.

Sosyal Medya