Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
http://www.dijimecmua.com/hayatimiz-sigortali/ - 2.7.2015

SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı'nın "Hayatımız Sigortalı" dergisinde yayınlanan röportajı

 

​​​​SBM, organize suistimaller için düğmeye bastı.

Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi, Merkez Müdürü Aydın Satıcı, organize suistimalleri yakalayacak sistemlerinin hazır olduğunu kaydetti.

Sigorta suistimalleri sigorta sektörünün kanayan yarası… Sektörün teknolojik yüzü olan Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) ise suistimalleri önlemek için detaylı çalışmalar yapıyor. SBM Merkez Müdürü​ Aydın Satıcı, suistimalleri engellemek ve yakalayabilmek için en iyi ürünleri kullandıklarını ve organize suistimalleri yakalama hedefinde olduklarını söyledi. Satıcı, "2014 yılında suistimalleri önleyecek planlamalarımızı yapmaya başladık. Suistimali engellemek için SAS'ı kullanmaya başladık. Sistem hazır, ekipler uygulamayı kullanmaya başladı" dedi.

Fiyatlandırmada en büyük parametrenin hasar olduğunu, hasar olmadığında fiyatların çok daha düşük olabileceğini ifade eden Satıcı, "Sigortalılara hasar yapmayın deme şansımız yok. Bu sistemi suistimal eden kişi, grup, yapıları yakalayarak, engelleyerek hasar rakamlarının düşmesini sağlayabiliriz" dedi.

Trafik branşında otomobilde ortalama primin 260 TL civarında olduğunu söyleyen Satıcı, ürünün sağladığı faydaya bakıldığında fiyatların düşük kaldığını belirtti. Satıcı, "Yıllık 5 milyar TL'lik trafik hasar ödemesi içerisinde 16 milyon TL'lik suistimali yakalasak ve engellesek bu her poliçede 1 TL daha indirim demektir. 160 milyon dediğinizde 10 TL, 1,6 milyar TL dediğinizde 100 TL indirim demektir" dedi.

Sektör karınca gibi çalışıyor

Satıcı, sigorta sektörünün verdiği teminatların gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) 30 katı üzerinde olduğunu söyledi. Satıcı, bu bakımdan sektörün karınca gibi çalıştığını belirterek, "Karınca da kendi ağırlığının 50 katını taşıyabiliyor." dedi. Sektörün yıllık 26 milyar TL'lik bir hacmi olduğunu söyleyen Satıcı, bu hacim ile teminat altına alınan risklerin ise 63 trilyon TL olduğu ifade etti.

Sigortalılık oranının her geçen gün arttığını ancak yeterli düzeyde olmadığını belirten Satıcı, oranın artmamasındaki en büyük engelleri şöyle sıraladı: Toplumun sigortaya inanmaması, bana bir şey olmaz düşüncesi ve sigorta primlerinin yüksek olduğu düşüncesi. Ülkemizde 26 milyar TL hacmi olan sigorta sektöründe sigortalılık oranının yüzde 1.5'a denk geldiğini belirten Satıcı, Avrupa'daki ülkelerde bu oranın yüzde 6.5 olduğunu da sözlerine ekledi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ​​

Sosyal Medya