Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Şemsiye Dergisi - 15.2.2015

Mobil Kaza Tutanağı, Şemsiye dergisi Şubat sayısında!

​Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi tarafından geliştirilen ve kazaların sonuçlanma süresini 13 günden 3 güne indiren Mobil Kaza Tutanağı ile kaza esnasında tutanak tutmak artık çok daha kolay. Akıllı telefonunuza indireceğiniz Mobil Kaza Tutanağı uygulaması ile kaza tutanağını doldurmak İse sadece 10 dakika sürüyor.

​Günlük yaşamımızın büyük çoğunluğu trafikte geçiyor. İşe, okula yetişmek, sosyal hayatın hızına ayak uydurmak için sürekli yollardayız. Yapılan araştırmalara göre, İstanbul, Ankara ve İzmir'de trafikte geçirilen süre, günlerle ölçülecek seviyelere ulaşmış durumda, örneğin 2014 yılında İstanbul'da yaşayan bir sürücü yılda ortalama 219 saatini yani, dokuz gününü trafikte geçmiş. Vaktimizin çoğunu trafikte geçirirken birçok riskle de karşı karşıya kalıyoruz. Çeşitli nedenlerle yaşanan kazalar ise bu risklerin en büyüğü. 

Geçtiğimiz yıl ülke genelinde yaşanan yaklaşık 1 milyon 300 bin kaza da bunu kanıtlar nitelikte. Yaşanan kazalarda en büyük kurtarıcılarımız ise trafik ve kasko sigortalarımız oluyor.

Ülkemizde trafiğe kayıtlı olan yaklaşık 19 milyon araç bulunuyor. Bu araçların zorunlu bir sigorta olmasına rağmen sadece 15 milyonunun trafik sigortası bulunuyor. Kasko sigortalarında rakamlar ise çok daha düşük. 19 milyon aracın sadece 5 milyonu kasko güvencesinden faydalanıyor. Sigortalı olmak olası kazalarda hasarın tazmin edilmesi için büyük önem taşıyor. 1 Nisan 2008 tarihinde yalnızca maddi hasarlı kazalarda, Kaza Tespit Tutanağı uygulaması başladı, Uygulama ile kazalarda tarafların anlaşmalı olarak kendi aralarında tutanak tutmaları mümkün hale geldi.

Tutulan tutanakların sayısında yıllar bazında artışlar görüldü. 2008 yılında 491 bin 31 tutanak tutulurken 2014 yılında bu rakam 811 bin 155 olarak gerçekleşti. Kaza Tespit Tutanağı uygulaması trafikteki beklemelerin ve zaman kayıplarının önüne geçilmesi hedeflenerek vatandaşların tutanaklarını online olarak takip edebilmeleri sağlandı.​

​HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ.

Sosyal Medya