Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
Sigorta Dünyası - 1.10.2013

Bizden Size "Sektörün Akıl Defteri"nin Projeleri

"Sektörün Akıl Defteri"nin Projeleri Emre Yazman Aydın Satıcı röportajı, Emra YAzman, Emre Yazman SBM, Emre Yazman Sigorta Bilgi ve gözetim merkezi

Sigorta Dünyası Genel Yayın Yönetmeni Emre Yazman, Merkez Müdürümüz Aydın Satıcı'nın dergileri ile gerçekleştirdikleri röportaj üzerine yazdı...

TRAMER olarak kurulup zamanla gereksinimler doğrultusunda Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi'ne (SBM) dönüştürülen, "sektörün akıl defteri" diye nitelenebilecek kuruluşun tepe yöneticisi Aydın Satıcı'yı arkadaşımız Celal Çelik bu sayımızın "Konuk" köşesinde ağırladı.

Sayın Satıcı'nın anlattıkları, SBM'nin etkinliklerinin sigorta şirketleri, acenteler ve/veya sigortalılar için ne denli önemli olduğunu vurgulamanın yanı sıra, uygulamalarının kısa zamanda birbirinin üstüne eklenip geniş bir zemine yayılarak ulaşılan yelpazenin genişliğine ilişkin iyi bir fikir veriyor. Kayda değer bulduğum uygulamalara kısa kısa değinelim:

1- Tüm dallarda çevrimiçi poliçe projesi

2014'ün ilk çeyreğinden sonra tüm dallarda kesilen poliçeler ve hasar bilgileri SBM'ye anlık olarak yansıyacak. Bunun, özellikle suistimalleri önleme konusunda yararı olacak.

2- Kaza tespit tutanaklarının akıllı telefonlarla tutulabilmesi projesi

Bu sayede saatler alabilen bir iş 5 dakikaya indirilmiş olacak. Ayrıca proje, suistimallerin azaltılmasında ve kaza istatistiklerinin tutulabilmesinde önemli rol oynayacak.

3- Trafik primlerinin minimum ve maksimum fiyatlarının açıklanması

Trafik sigortası yönetmeliğinde yapılan değişiklik, 1 Ekim'den başlayarak şirketlerin son bir ay içindeki minimum ve maksimum fiyatlarının internet sitelerinden yayımlanmasını öngörüyor. SBM'ye verilen görev de internetten bunları karşılaştırmalı olarak yayımlamak.

4- Ölümlü, yaralanmalı kazalarda kaza bilgisinin ilgili sigorta şirketine anında bildirilmesi projesi

Böylece, sigortalının ya da mirasçılarının alması gereken tazminatın aracıların eline geçmesi önlenmiş olacak.

5- Seyahat sağlık sigortalarının elektronik ortamda kontrol edilmesi projesi

Uygulamaya giren bu projeyle yüzde 30 oranında sahteciliğin söz konusu olduğu seyahat sağlık sigortalarında bu durumun ve yıllık 10 milyon liralık bir kaybın önüne geçilebilecek.

Görüldüğü gibi, her biri birbirinden önemli ve yararlı uygulamalar...​

Emre Yazman

Sosyal Medya