Şerit Komutlarını Atla
Ana içeriğe atla
www.sigortasikayeti.com.tr - 24.6.2015

SBM Merkez Müdürü Aydın Satıcı'nın "Sigorta Şikayeti" web sitesinde yayınlanan röportajı

​​Sigorta Bilgi ve Gözetim Merkezi (SBM) Merkez Müdürü​ Aydın Satıcı, sigorta sektörünün verdiği teminatların gayrisafi yurtiçi hasılanın (GSYH) 30 katı üzerinde olduğunu söyledi. Satıcı, bu bakımdan sektörün karınca gibi çalıştığını belirterek, “Karınca da kendi ağırlığının 50 katını taşıyabiliyor” dedi.

Sektörün yıllık 26 milyar TL’lik bir hacmi olduğunu söyleyen Satıcı, bu hacim ile teminat altına alınan risklerin ise 63 trilyon TL olduğu ifade etti. Satıcı, “Sektör GSYH’nın 30 katını, 26 milyar TL karşılığında sigortalıyor” şeklinde konuştu.

Satıcı, sigorta sektörünün ciddi bir ekonomik değerini olduğuna vurgu yaparak, “Bankacılık tüm sektörlerin can damarı ve önemli. Bugün itibarıyla kredi hacmi 1.4 trilyon TL. Fakat bu 1.4 trilyon TL sigorta sektörü tarafından sigortalanıyor. Krediler, hayat sigortasıyla vefata karşı garanti ediliyor ve banka parasını alabiliyor. Tüketiciler de ciddi bir şekilde faydalanıyor. Kredi kullanan kişi vefat ettiğinde varislerine ciddi bir borç yükü kalmıyor ve kredi alınan şey, varislerine kalmış oluyor. İhracatçılarımızın alacakları da sigortalanıyor.” ifadelerini kullandı.

Sigortalılık oranının her geçen gün arttığını ancak yeterli düzeyde olmadığını belirten Satıcı, oranın artmamasındaki en büyük engelleri şöyle sıraladı: Toplumun sigortaya inanmaması,  bana bir şey olmaz düşüncesi ve sigorta primlerinin yüksek olduğu düşüncesi. Ülkemizde 26 milyar TL’lik hacimli sigorta sektöründe sigortalılık oranının yüzde 1.5’a denk geldiğini belirten Satıcı, Avrupa’daki ülkelerde bu oranın yüzde 6.5 olduğunu da sözlerine ekledi.

Yılda 8 milyar işlem

SBM’de yılda 8 milyar işlem yapıldığını söyleyen Satıcı, bu rakamın ayda 650 milyon civarında gerçekleştiğini belirtti. Satıcı, SBM’nin Türkiye’deki en büyük bankalardan daha fazla işlem sayısına sahip olduğunun da altını çizdi.

Her gün 75 bin trafik, 25 bin kasko ve 100 bin hayat poliçesi kesildiğini belirten Satıcı, sözlerine şöyle devam etti: “Yaklaşık 16 milyon trafik poliçesi, 5 milyon kasko ve 26 milyon hayat poliçesi aktif halde. Bir kişinin birden fazla hayat poliçesi bulunuyor, aslında 11-12 milyon civarında sigortalı var.”

SBM’nin sigorta sektörünün üretmiş olduğu veriyi, bilgiyi, hasarı, poliçeyi online olarak gerçek zamanlı aldığını söyleyen Satıcı, “Her gün 100 bin trafik ve kasko poliçesi anlık olarak SBM veri tabanına geliyor. Diğer bilgiler de aynı gün içerisinde SBM’nin veri tabanına yerleşiyor” dedi.

HABERİN DEVAMI İÇİN TIKLAYINIZ​

Sosyal Medya